A digitális valuták forradalma: Verseny a CBDC-elsőségért

A központi banki digitális valuták (CBDC-k) rohamosan átalakítják a globális pénzügyi rendszert, ahogy a világ országai egymással versengve dolgoznak saját digitális pénznemük bevezetésén. Jelenleg már több mint 100 ország vizsgálja aktívan a CBDC-k lehetőségeit, és ez a globális verseny komoly hatással lehet arra, hogy melyik valuta tölti be a jövőben a világ tartalékvalutájának szerepét.

Digitális jüan kontra globális riválisok: a vezető szerepért folyó küzdelem
Kína digitális jüanja (e-CNY) jelenleg a világ legfejlettebb CBDC-projektjeként van számon tartva. A 2019-ben elindított rendszer 2024 júniusáig már 17 tartományban volt elérhető, és a tranzakciók összértéke megközelítette a 986 milliárd dollárt. A kínai digitális valuta célja, hogy növelje a fizetések hatékonyságát, miközben nagyobb ellenőrzést biztosít az állam számára a pénzügyi rendszer felett.

Egyre több ország csatlakozik a digitális valuta versenyhez
A Bahamák 2020-ban bevezették a világ első működő CBDC-jét, a Sand Dollárt. Svédország e-Kronája és az Európai Központi Bank digitális eurója szintén jelentős előrelépéseket értek el.

Az EKB így fogalmazott:

„A központi bank pénze kockázatmentes, államilag garantált fizetőeszköz.”

Eközben az Egyesült Államokban a digitális dollár fejlesztése akadályokba ütközött az utóbbi időszak politikai változásai miatt, így más országok CBDC-i előtt nyílt meg a tér.

Mi dönti el, melyik digitális valuta lesz a világ vezetője?
A digitális valuták globális dominanciáját több tényező is befolyásolja majd, például az elfogadottság mértéke, a technológiai háttér, valamint a nemzetközi piacokon való elterjedés.

A brit jegybank kijelentette:

„Egy 10 fontos digitális font mindig ugyanannyit fog érni, mint egy 10 fontos bankjegy.”

Ez a stabilitás élesen szemben áll a kriptovaluták gyakran tapasztalt volatilitásával, ami miatt a CBDC-k jóval vonzóbbak lehetnek a mindennapi használatra.

Tartalékvaluta státusz: meginoghat az amerikai dollár?
A CBDC-k egyik legnagyobb potenciálja abban rejlik, hogy akár meg is kérdőjelezhetik az amerikai dollár jelenlegi tartalékvaluta-szerepét. Kína előretörése ezen a téren azt is jelentheti, hogy a digitális jüan révén az ország nagyobb nemzetközi pénzügyi befolyásra tehet szert.

Az Atlantic Council szerint:

„A központi banki digitális valuták átláthatóbbá tehetik a pénzmozgásokat.”

Ez az átláthatóság hozzájárulhat a pénzügyi bűncselekmények visszaszorításához, ami az egyik fő indok a CBDC-k bevezetése mellett.

A digitális pénz jövője
Bár jelenleg Kína vezeti a digitális valuták fejlesztését, a jövőbeli siker kulcsa a belföldi elfogadottság, a nemzetközi elfogadás és a stratégiai pozíció lesz. Ahogy egyre több ország vezeti be saját digitális valutáját, a globális pénzügyi térkép folyamatosan és kiszámíthatatlanul alakul majd át.

Az IMF megjegyezte:

„Ha egy természeti katasztrófa vagy egy fizetési szolgáltató leállása miatt a készpénz elérhetetlenné válik, a CBDC vészmegoldást nyújthat.”

Ez az ellenállóképesség fontos érvet jelent a CBDC-k mellett a jövő digitális gazdaságában, hiszen stabilitást biztosíthat akkor is, amikor más rendszerek kudarcot vallanak.

Forrás